sesja "Szlachetne zdrowie"

sesja "Pamiętajcie o ogrodach"

SZLACHETNE ZDROWIE

"Szlachetne zdrowie" to hasło sesji popularnonaukowej,
która odbyła się w naszym liceum 6 grudnia 2002 roku.

Tego dnia, wspólnie z zaproszonymi do udziału gośćmi, poszukiwaliśmy recepty na długowieczność, zdrowie, sprawność i urodę.
Swoją wiedzą na temat zdrowego żywienia i sposobów utrzymania dobrej kondycji fizycznej wspierali nas:
  • pani Grażyna Heleniak z Samodzielnej Sekcji Dietetyki Centrum Zdrowia Matki Polki
  • pan mgr rehabilitacji Marek Sadowski
  • pani mgr inż. Ewa Kuras z Politechniki Łódzkiej
  • pani Henryka Łyczko z firmy Impuls.
    Uczestniczący w sesji gimnazjaliści mieli okazję zapoznać się z ciekawymi dyscyplinami sportowymi. Agnieszka Szymczak i Magda Janowska zaprezentowały fragment walki zapaśniczej. Wystąpili także młodsi sportowcy z Klubu Karate Shobuken. Uczennice klas III przygotowały specjalny układ taneczny. Koszykarki ŁKS udzieliły słuchaczom wywiadu.
    Nie mogło obyć się także bez odrobiny humoru. Nasi szkolni artyści bawili publiczność, specjalnie na tę okazję przygotowanymi scenkami, które również służyły propagowaniu zdrowego stylu życia.
    Mariusz Pinek i Marcin Wnuk odśpiewali na zakończenie 10 przykazań zdrowego żywienia. Ze śpiewem na ustach promowały zdrowy styl życia dziewczyny z klasy IVC Martyna Pierzyńska i Karolina Twardowska.
    Dzięki życzliwości pani Ewy Keler ze sklepu "Bliżej Natury", zaangażowaniu Zakładów Mięsnych "Grot" oraz Łódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej w holu ustawiono żywieniową piramidę zdrowia oraz stoiska z żywnością.
    Każdy z uczestników sesji miał szansę zmierzenia poziomu tkanki tłuszczowej we własnym organizmie.
    Podczas sesji odbyła się degustacja produktów spożywczych, a w ramach zwalczania nikotynizmu Szkolne Koło PCK przeprowadziło akcję " Jabłko za papieros".


  • Organizatorzy sesji: Edyta Hawrylciów, Jacek Pachelski, Joanna Fryczak,Elżbieta Dziubińska, Anna Gutowska, Krystyna Cichocka.



    PAMIĘTAJCIE O OGRODACH

    W LI Liceum Ogólnokształcącym treści związane z ochroną przyrody poruszane są podczas różnych zajęć edukacyjnych w ciągu całego roku szkolnego. Przesłanie Świętego Franciszka z Asyżu:


    "Stąpaj z szacunkiem po kamieniach,
    gdyż każda rzecz posiada swoją wartość.
    Tobie została powierzona Ziemia jak ogród,
    Rządź nią z mądrością."

    przyświeca między innymi działalności szkolnego oddziału LOP, Koła Turystycznego
    i Klubu Europejskiego.

    Światowy   Dzień   Ziemi to wyjątkowa okazja,   by zebrać wszystkie refleksje
    i przekazać przesłanie o potrzebie ratowania środowiska naturalnego innym młodym ludziom. Słowa piosenki J. Kofty "Pamiętajcie o ogrodach!" to hasło sesji popularnonaukowej, zorganizowanej w budynku szkoły przy ulicy Przybyszewskiego.
    W piątek 26 kwietnia 2002 roku oddawano tu hołd Matce-Ziemi.

     

    Do zgromadzonej w sali gimnastycznej młodzieży przemawiano "różnymi językami".
    W programie imprezy znalazły się więc: wystawy roślin i skał, pokazy slajdów, referaty prezentowane przez licealistów oraz wykłady gości z Uniwersytetu Łódzkiego, konkursy, odrobina poezji, muzyki i sztuki teatralnej.
    Odbyły się także otwarte lekcje biologii oraz języka polskiego o zintegrowanej treści ekologicznej, w których uczestniczyli uczniowie pobliskiego gimnazjum.
    Nikt nie miał wątpliwości, żę największym zagrożeniem współczesnego świata są odpady. Zwiad ekologiczny, który przygotował wystawę fotograficzną zatytułowaną "Dzikie wysypiska śmieci w naszym mieście", potwierdził opinię dziewcząt z klasy II A LO, że społeczeństwo nie radzi sobie z tym problemem. Wątpliwości dotyczące odpowiedzialności prawnej za usuwanie śmieci rozstrzygnęła pani dr A. Rochmańska, która zajęła się również zarządzaniem ochroną środowiska w kontekście wejścia Polski do Unii Europejskiej.
    Uczestnicy sesji przekonali się, że odpady to nie jedyny kłopot, od pana dr Andrzeja Kruka dowiedzieli się między innymi o zagrożeniach związanych z piętrzeniem wody na rzekach.
    Z ust pani mgr  Doroty Kimaczyńskiej usłyszeli natomiast, jaką rolę w ochronie przyrody i edukacji ekologicznej pełnią ogrody botaniczne.   Dzięki współpracy szkolnego koła LOP z Łódzkim Ogrodem Botanicznym udało się stworzyć wspaniałą wystawę iglaków, które po zakończeniu konferencji uroczyście zasadzono wokół budynku.   Już dziś zdobią
    "szkolne podwórze" i jeszcze przez wiele lat będą służyć urozmaicaniu zajęć edukacyjnych o treści przyrodniczej.
    Zaproszeni do udziału w sesji gumnazjaliści również popisywali się swoimi osiągnięciami w zakresie edukacji ekologicznej. Uczniowie I e klasy Gimnazjum nr 31 zadziwili publiczność swoją wiedzą i w quizie zorganizowanym przez licealistów dla młodszych gości zdobyli pierwszą nagrodę.
    Zainscenizowany przez szkolne Koło Teatralne sąd nad niewrażliwym na piękno przyrody człowiekiem chyba najwyraźniej przemówił do publiczności, a odśpiewana przez Marcina Wnuka
    i Mariusza Pinka "sekwencja", uświadamiająca ogrom zniszczeń na Ziemi dokonywanych corocznie, wywołała gromkie brawa.
    "Ludzie, spieszcie się! Czasu już wiele nie mamy!"- apelowała do czytelników swoich wierszy uczennica klasy II a Ilonka Matuszewska. Wiemy, że organizowane przez nas debaty nie wystarczą, by zmienić świat, ale głęboko wierzymy, że dzięki takim wspólnym "rozmowom" pamięć o ochronie przyrody i naturalnego środowiska przerodzi się w czyn i obecna będzie w dorosłym życiu dzisiejszej młodzieży.

    mgr Edyta Hawrylciów
    -współorganizator sesji