Ciekawostki z biologii

Gdyby można było połączyć wszystkie naczynia włosowate z jednego organizmu, to długość ich opasałaby dwukrotnie kulę ziemską

Każde płuco zawiera ponad 300 mil. pęcherzyków płucnych. Gdyby rozłożyć płasko ścianki pęcherzyków, to pokryłyby kort tenisowy.

Informacja o realizaci programu edukacyjnego w roku szkolnym 2002/2003.

"Już teraz mogę zadbać o zdrowie swego przyszłego dziecka"

Program dotyczy przyczyn powstawania wad rozwojowych cewy nerwowej i zapobiegania im.

Być może urodzenie dziecka jest ostatnią rzeczą, o której aktualnie myslisz. Ale jeśli chcesz w przyszłości posiadać dzieci, ważne jest, abyś już dziś usłyszała o kwasie foliowym i możliwościach pełnego przygotowania się do zajścia w ciążę.

Co o kwasie foliowym każda z was wiedzieć powinna?

Jedną z najważniejszych rzeczy jakie może zrobić kobieta dla swego nienarodzonegojeszcze dziecka jest codzienne przyjmowanie KWASU FOLIOWEGO. Jest to witamina z grupy B, która ochrania rozwijający się płód przed powstaniem wad wrodzonych mózgu i rdzenia kręgowego, zwanych wadami cewy nerwowej. Poziom kwasu foliowego w Twoim organizmie powinien być wystarczający, wówczas gdy rozwija się mózg i rdzeń kręgowy Twojego dziecka. Ma to miejsce pomiędzy 2-4 tygodniem po zapłodnieniu, kiedy kobieta zwykle jeszcze nie wie, że jest w ciąży. Dlatego też przyjmowanie kwasu foliowego należy rozpocząć co najmniej 4-ry tygodnie przed zajściem w ciąże i kontynuować w pierwszych trzech miesiącach ciąży.